Xamkissa juhlitaan perjantaina valmistuneita — Katso tästä Mikkelin nimet!

Onnea uusille ammattilaisille!

Jussi Lopperi

Xamkissa juhlitaan perjantaina valmistuneita — Katso tästä Mikkelin nimet!

Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa Xamkissa vietetään perjantaina valmistujaisjuhlia. Koko ammattikorkeakoulussa valmistujaisjuhliaan viettää vuoden lopussa yhteensä 411 ammattilaista.

Kokonaisuudessaan Xamkista valmistuu tänä vuonna lähes 1800 uutta osaajaa, joka on ammattikorkeakoulun uusi ennätys.

Mikkelissä tilaisuus järjestetään Saimaa-stadiumissa. Samana päivänä juhitaan myös Kouvolassa ja Savonlinnassa.

Xamkin Mikkelin toimipisteestä valmistuvat

Humanistisen alan ylempi ammattikorkeakoulututkinto, yhteisöpedagogi (ylempi AMK)

Amperla Jenny Riitta Sofia, Hamina

Juntunen Anni Johanna, Jyväskylä

Lampinen Jenna Katariina, Kouvola

Ormaa-Perälä Susanna Marika, Lahti

Saarenkoski Sanna Mirjami, Orimattila

Seppänen Maija Kristiina, Mikkeli

Humanistisen alan ammattikorkeakoulututkinto, yhteisöpedagogi (AMK)

Arell Miira Helena, Turku

Ataei Samir, Mikkeli

Behm Jami, Mikkeli

Eerikäinen Ville Veikko Johannes, Mikkeli

Kauppinen Joonas Aleksi, Mikkeli

Kemppainen Liisa Sofia, Mikkeli

Kuusisto Johanna Ida Sofia, Mikkeli

Kääriäinen Jake Pauli Johannes, Mikkeli

Mesiäinen Nicole Natalie, Lahti

Mänttäri Siiri Maria, Mikkeli

Paasonen Aleksi Reko Antero, Mikkeli

Paatela Maiju Helena, Jyväskylä

Soininen Ville Joonas, Helsinki

Tuominen Juha-Pekka Oskari, Mikkeli

Tuominen Mira-Maria Matilda, Hämeenlinna

Utriainen Taija Irene, Heinola

Väänänen Juuso Lalli Olavi, Kouvola

Ylönen Anna Elina, Hankasalmi

Luonnonvara-alan ammattikorkeakoulututkinto, metsätalousinsinööri (AMK)

Ikonen Mikko Tapani, Lappeenranta

Paananen Miika Kristian, Kuopio

Pajunen Antti Oskari, Mikkeli

Pilvesmaa Heidi Helena, Juva

Ruotsalainen Riia Annika, Mikkeli

Tyni Lauri Armas, Mikkeli

Ylönen Teemu Armas, Mikkeli

Matkailu- ja ravitsemisalan ylempi ammattikorkeakoulututkinto, restonomi (ylempi AMK)

Ahola Jaana Minna, Kouvola

Haikala Sanna Maria, Lappeenranta

Maksimainen Tanja Maarit Hannele, Lahti

Neuvonen Riikka Marjaana, Mikkeli

Matkailu- ja ravitsemisalan ammattikorkeakoulututkinto, restonomi (AMK)

Gröhn Heidi Peppina, Helsinki

Jokinen Kati Erja, Mikkeli

Karjalainen Jenna Krista Emilia, Imatra

Kattelus Sami Ilmari, Kotka

Kauppila Anni Elina, Mikkeli

Klén Elisa Milla Marjaana, Mikkeli

Lappela Liisa, Mikkeli

Mannoja Paula Maarit, Hamina

Meriläinen Satu Johanna, Tuusula

Mustonen Kiti Killa Kanerva, Vihti

Naidenova Nina, Venäjä

Niskanen Anni Amanda Johanna, Mikkeli

Nisukangas Maiju Marika, Lahti

Parkkinen Jemina Milla Eedith, Vantaa

Pushkina Mariia, Venäjä

Soivio Krista Susanna, Kotka

Suhonen Siiri Liisa Maria, Jyväskylä

Yurova Tatiana, Venäjä

Ämmälä Elina Katariina, Hamina

Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, sairaanhoitaja (AMK)

Auvinen Petra Oona Elisa, Mikkeli

Heinonen Sanna Maarit, Hattula

Helenius Leena Marianne, Jyväskylä

Holopainen Sami Oskari, Mikkeli

Järvinen Anna-Mari Josefiina, Joutsa

Lahtinen Henna-Maarit Anneli, Joroinen

Laitinen Elisa Ella Marika, Pieksämäki

Luhanko Kalle Veikko Olavi, Mikkeli

Luukkanen Nella Janni-Peppiina, Mikkeli

Manninen Milla Johanna, Jyväskylä

Montonen Juho Aleksi, Mikkeli

Nieminen Jenni Elina, Mikkeli

Olkkonen Eveliina Maria Tuulikki, Mikkeli

Suominen Julia Anneliina, Mikkeli

Tuominen Sirpa Anneli, Äänekoski

Urpalainen Meiju Maija Marianne, Kouvola

Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, terveydenhoitaja (AMK)

Hokkanen Ira Annika, Mikkeli

Hämäläinen Heidi Marika, Mikkeli

Karjalainen Iina-Emilia, Mikkeli

Kosonen Irene Eleonoora Karoliina, Mikkeli

Kröger Veera Eliisa, Mikkeli

Laitinen Eveliina Iida Marianne, Mikkeli Ristiina

Luukas Anni Eveliina, Lappeenranta

Palkeinen Jenni Anne Inkeri, Mikkeli

Pehkonen Henna Annastiina, Pieksämäki

Pulliainen Katri Marja, Tuusula

Ristikangas Emma Maria, Rantasalmi

Vänttinen Maiju Eveliina, Jyväskylä

Sosiaali- ja terveysalan ammattikorkeakoulututkinto, sosionomi (AMK)

Ihalainen Jenni Tytti Tuulikki, Lappeenranta

Itkonen Sanna-Mari Annika, Varkaus

Kaipainen Hanna-Kaisa Karoliina, Mikkeli

Kauria Sanni Maria, Mikkeli

Kiukas Mia Maria, Mikkeli

Korhonen Milla Eveliina, Jämsä

Laine Liisa Helena, Mikkeli

Latvala Saija Emilia, Helsinki

Luokkanen Hilda Josefiina, Sastamala

Luoranen Janica Jasmin, Mikkeli

Mikkanen Anne-Marie, Mikkeli

Mimi Magdaleena Hind, Kitee

Montonen Ida Elina, Mikkeli

Mälkiäinen Henna Johanna, Lappeenranta

Niiranen Pinja Helena, Punkaharju

Purhonen Aino Hilja Maria, Juva

Pylkkänen Ida-Maria, Mikkeli

Pöntinen Pinja Evita, Mikkeli

Rajala Anna-Kaisa, Lahti

Rummukainen Anu Marjatta, Lappeenranta

Savelius Katju Helmi Alisa, Mikkeli

Tuukkanen Nina Eva Maria, Mikkeli

Töysä Julia Anni Aleksandra, Jyväskylä

Vauhkonen Ida Alina, Jämsä

Väisänen Elias Juhani, Mikkeli

Tekniikan ylempi ammattikorkeakoulututkinto, insinööri (ylempi AMK)

Luoranen Maarit Anniina, Valkeala

Vennola Tuulia Annina, Nurmijärvi

Tekniikan ammattikorkeakoulututkinto, insinööri (AMK)

Gromova Olga, Venäjä

Gromyko Konstantin Georg, Helsinki

Hirvonen Ville Santeri, Kotka

Honkanen Olli Ensio, Mikkeli

Huolman Aku Seppo Petteri, Lappeenranta

Hämäläinen Lasse Markus Taneli, Mikkeli

Janhonen Anna Maiju Elina, Jyväskylä

Jylhä-Boss Veli-Matti, Porvoo

Kataja Jouni Konsta Johannes, Espoo

Kekäläinen Anne-Marika Susanna, Mikkeli

Koivula Christian Jari Henrik, Karstula

Koskela Sanna Maarit, Keuruu

Lappalainen Pauli Ensio, Mikkeli

Mäenpää Hannes Simeon, Jyväskylä

Palviainen Lauri, Kouvola

Peltonen Mikko Johan Ensio, Hollola

Pylkkänen Tuomas Eino Antero, Mikkeli

Pääkkönen Jesse Urho Valtteri, Oulu

Ranta-Korhonen Tuija, Mikkeli

Smirnova Daria, Venäjä

Taavettila Emma Elisa, Mikkeli

Tanila Eemi-Viljami, Naantali

Teittinen Jere Waltteri, Mikkeli

Voevodina Olga, Venäjä

Tekniikan ammattikorkeakoulututkinto, Bachelor of Engineering, insinööri (AMK)

Adhikari Gopal, Helsinki

Kazantcev Aleksandr, Venäjä

Le Thanh Phuong, Vietnam

Nguyen Thu Huong, Vietnam

Orlova Anna, Venäjä

Potemkin Artem, Venäjä

Raskina Serafima, Venäjä

Tran Viet Ha, Vietnam

Liiketalouden ylempi ammattikorkeakoulututkinto, tradenomi (ylempi AMK)

Hämäläinen Paula Anniina, Mikkeli

Iso-Junno Pirjo Kaarina, Kuopio

Kerminen Jenni Katariina, Mikkeli

Maaranen Tiina Maria, Mikkeli

Mäklin Suvi Johanna, Mikkeli

Storgårds Maaret Annikki, Helsinki

Takkula Sari Hillevi, Vaala

Turunen Niina, Heinola

Ylönen Riitta Helena, Hankasalmi

Liiketalouden ammattikorkeakoulututkinto, Bachelor of Business Administration, tradenomi (AMK)

Jormanainen Maija-Liisa, Mikkeli

Kamalova Ella, Venäjä

Marttinen Sonja Matilda, Lappeenranta

Nemchina Vlada, Venäjä

Zhang Kaiwen, Kiina

Liiketalouden ammattikorkeakoulututkinto, tradenomi (AMK)

Bergström Julien Sebastian, Mikkeli

Hakkarainen Juho Paavo, Mikkeli

Hirvonen Vili Pekka Tapani, Mikkeli

Hämäläinen Tommi, Mikkeli

Hänninen Annamari Tuulia, Mikkeli

Ikonen Ville, Hyvinkää

Jaatinen Mika Kalervo, Varkaus

Karhu Tapio Ari Emil, Kouvola

Karjalainen Petri Asarias, Hankasalmi

Kilpiä Nina-Kristiina, Lappeenranta

Kinnunen Joonas, Lappeenranta

Kojo Johanna Elisa, Lahti

Koponen Miska, Vantaa

Laitinen Sanna-Mari Annika, Lahti

Launipuro Mia Petra Kaarina, Lappeenranta

Manninen Tuula Mirjam, Hirvensalmi

Martikainen Jenni Maarit, Mikkeli

Marttinen Jenni Julia, Helsinki

Nikulainen Pia Kristiina, Mikkeli

Pakarinen Suvi Iina Johanna, Savonlinna

Pietiläinen Panu Markus, Helsinki

Rasimus Pauliina Tiia Henrika, Espoo

Räsänen Tuomo Taneli, Mikkeli

Tamminen Emmi-Sofia, Hämeenlinna

Tervonen Paavo Olavi, Mikkeli

Törmänen Elias Torsti Eemeli, Mikkeli

Vahvaselkä Saija Alisa, Mikkeli

Venäläinen Rosa Aleksandra, Savonlinna

Vuorio Leo, Mikkeli

Väisänen Ville Veikko, Siilinjärvi