Tilaajalle

Joulu avaa Valkean talon kaikelle kansalle — Länsi-Savo selvitti, miten Otavan koulutilalla menee kolme vuotta koulutoiminnan lopettamisen jälkeen

Mikkeliläiset pääsevät lauantaina ensimmäistä kertaa tutustumaan vuonna 1902 rakennettuun tunnelmalliseen Otavan koulutilan rehtorin entiseen asuntoon. Kolme vuotta koulutoiminnan lopettamisen jälkeen alueen yritykset työllistävät parikymmentä henkeä.

Jaakko Avikainen

Seija Lipsanen ja Sari Kiiliäinen kuuluvat työryhmään, joka vastaa Valkean talon joulutapahtumien järjestämisestä. Pari päivää ennen avajaisia Koulutilan ystävien puheenjohtaja Juha Tolvanen ja Otava-seuran puheenjohtaja Juhani Manninen virittäytyivät tunnelmiin jouluisiksi sisustetuissa saleissa.
Seija Lipsanen ja Sari Kiiliäinen kuuluvat työryhmään, joka vastaa Valkean talon joulutapahtumien järjestämisestä. Pari päivää ennen avajaisia Koulutilan ystävien puheenjohtaja Juha Tolvanen ja Otava-seuran puheenjohtaja Juhani Manninen virittäytyivät tunnelmiin jouluisiksi sisustetuissa saleissa.

Otavan koulutilan entinen rehtorin talo avataan yleisölle tänään perhetapahtumalla. Juhlava jugendtyylinen rakennus on ollut pääasiallisesti yksityiskäytössä ja siellä ovat päässeet käymään vain harvat ja valitut.