Katso ketkä valmistuivat ammattiin kesäkuussa

Etelä-Savon ammattiopistosta valmistui paljon uusia ammattilaisia kokeista lähihoitajiin.

Antero Teittinen

Etelä-Savon ammattiopistosta valmistui kesäkuussa iso joukko uusia ammattilaisia.
Etelä-Savon ammattiopistosta valmistui kesäkuussa iso joukko uusia ammattilaisia.

Etelä-Savon ammattiopiston aikuiskoulutuksen kesäkuussa 2015 valmistuneet:
Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:
Karjalainen Eija Kaarina Juva.
Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori: Alisic Sanja Mikkeli, Ruottinen Johanna Emilia Sulkava.
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki: Filippova Ekaterina Mikkeli, Hartikainen Marika Mikkeli, Hyöppinen Olli Jalmari Mikkeli, Kaivola Samu Jesse Petteri Mikkeli, Marttinen Pentti Sakari Mikkeli, Rautiainen Laura Kaisa Pieksämäki, Turunen Teemu Petteri Mikkeli,
Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija: Puuska Joosa Mikko Santeri Mikkeli.
Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja: Lång Toni Antti Henrik Mikkeli, Parkkinen Mikko Timo Olavi Mikkeli, Silonsaari Jaana Tellervo Mikkeli, Väisänen Seppo Mikkeli.
Kone- ja metallialan perustutkinto, koneistaja: Partti Miika Mikkeli.
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, kodinhuoltaja: Hämäläinen Maarit Anneli Mikkeli, Ihalainen Minna Mari Kaarina Mikkeli, Immaculee Princesse Mikkeli.
Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto, toimitilahuoltaja: Köcher Tarja Anita Suonenjoki, Liukkonen Henna Elina Maaria Mikkeli.
Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto: Suutari Tarja Satu Maarit Savitaipale.
Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani: Auvinen Juha Kalle Tapio Mikkeli, Funk Laura Katariina Mikkeli, Kaitala Katja Eleonoora Joutsa, Kauria Niina Johanna Mikkeli, Ketola Sanni Pauliina Mikkeli, Kontunen-Karhula Katri Johanna Mikkeli, Neuvonen Janita Kaisa Kaarina Mikkeli, Pylvänen Svetlana Mikkeli, Riipinen-Houston Hilkka Lemmikki Mikkeli, Seppänen Arja Sinikka Mikkeli, Taskinen Iidamari Katriina Mikkeli, Turunen Margarita Mikkeli.
Liiketalouden perustutkinto, merkonomi: Engberg Sofia Linnea Elisabeth Mikkeli, Friman Harriet Jaana Hannele Mikkeli, Heikkinen Inka Maria Mikkeli, Ihalainen Rita Miira Juulia Mikkeli, Kukkonen Johanna Satu Pauliina Mikkeli, Luukkonen Jannika Anne Maria Mikkeli, Malinen Pirjo Anneli Pieksämäki, Puikkonen Sanna Carita Mikkeli, Toivonen Päivi Helena Mikkeli, Tuovinen Anne Marjatta Pieksämäki, Turunen Pilvi Reetta Hannele Pieksämäki, Vuonos Marja Sisko Hannele Mikkeli.
Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja: Björninen Riku Mikkeli, Nylander Pekka Savonlinna, Tulla Topi Kangasniemi.
Maatalousalan perustutkinto, maaseutuyrittäjä: Parvikoski Elice Hannele Rantasalmi, Väänänen Leevi Iivari Kristian Juva.
Majoitus- ja ravitsemisalan esimiehen erikoisammattitutkinto: Koskinen Anu Kaisa Juulia Mikkeli, Pyykkö Niko Antero Mikkeli, Ukkonen Maarit Susanna Mikkeli.
Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri: Fabritius Kaarle Kustaa Varkaus, Galeva Elena Mikkeli, Niemelä Päivi Helena Mäntyharju, Rahikainen Minna Emilia Joroinen, Streng Katja Mary-Ann Heinola.
Sihteerin ammattitutkinto: Rinne Arja Tuulikki Mikkeli.
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja: Alakontiola Sirkka-Liisa Helsinki, Baranova Alla Mikkeli, Karttunen Janne Petteri Savonlinna, Kasurinen Anne Helena Mikkeli, Kinnunen Olli Matti Savonlinna, Kuusela Laura Johanna Mikkeli, Laamanen Saija Pauliina Mikkeli, Marttiin Paula Anneli Mikkeli, Matiskainen Katja Satu Helena Mikkeli, Mutka Mikko Juuso Petteri Mäntyharju, Myyryläinen Anu Marjut Mikkeli, Oinonen Päivi Tellervo Mikkeli, Palo Sanna Maria Mikkeli, Panuma Saana Maarit Mikkeli, Pasanen Eija Hillevi Sulkava, Pääkkönen Eeva Mikkeli, Pönniö Niina Susanna Mikkeli, Ruuskanen Miia Maria Mikkeli, Salmenius Päivi Kristiina Juva, Tissari Marko Juhani Savonlinna, Virtanen Pirjo Elise Mikkeli.
Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja: Istolainen Ossi Antero Mikkeli, Pilz Niko Julius Leopold Mikkeli.
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi: Arpiainen Kari Matti Tapio Mikkeli, Hämäläinen Marjut Hannele Mikkeli, Paappanen Päivi Tuulikki Kangasniemi, Väisänen Antti Oskari Mikkeli.
Työvalmennuksen erikoisammattitutkinto: Pyrhönen Heikki Tapio Mikkeli, Räisänen Kaarin Helena Varkaus, Valjakka Ritva Helena Mikkeli.
Vartijan ammattitutkinto: Wallenberg Minna Margit Mikkeli.

Ossi Tynkkynen

Ossi Tynkkynen