Mikkeliläinen Neela Ombati 11-vuotiaiden sarjan Suomen ennätykseen − Viljami Kaasalainen joutui juoksemaan vastatuuleen

Aikuisten sarjassa Viljami Kaasalainen juoksi sata metriä aikaan 10,73 ABC-seurakisassa Mikkelin Urheilupuistossa.

Risto Hämäläinen

Neela Ombati juoksi vuosi sitten myös Mikkeli-juoksussa.
Neela Ombati juoksi vuosi sitten myös Mikkeli-juoksussa.

Mikkelin Urheilupuistossa kilpailtiin maanantai-iltana kauden kolmannen ABC-seurakisan merkeissä, missä myös juostiin uusi Suomen ennätys tyttöjen 11-vuotisten sarjassa 1500 metrin estejuoksussa.

Ennätyksestä vastasi Mikkelin Kilpa-Veikkojen Neela Ombati, joka juoksi matkan aikaan 5.58,36 ja sijoittui juoksussa kolmanneksi.

1500 metrin estejuoksun voitti 13-vuotiaiden sarjassa kilpaillut Kilpa-Veikkojen Saaga Attenberg ajalla 5.26,68. Myös Saaga juoksi ikäisekseen kovaa, sillä hänen aikansa oli oman ikäluokkansa kaikkien aikojen tilastossa toiseksi paras.

Poikien sarjassa samalla matkalla voittajana maaliin juoksi 12-vuotias MiKV:n Eeti Valtola ajalla 5.33,32. Valtola voitti kilpailun niukasti, sillä 14-vuotias Kilpa-Veikkojen Vinski Malinen oli juoksussa toinen vain sekunnin erolla voittajaan.

Aikuisten sarjassa 22-vuotias Viljami Kaasalainen juoksi puolestaan 100 metrin matkan aikaan 10,73, vaikka vastaista tuulta olikin lähes kaksi metriä sekunnissa.

Kaasalainen jäi hieman omasta ulkoratojen ennätyksestään. 100 metrin ulkorataennätys syntyi tänä vuonna kesäkuun alkupuolella Jyväskylässä, jolloin Kaasalainen pinkoi 100 metriä aikaan 10,52.

Naisten moukarissa Ristiinan Urheilijoiden Emilia Olkkonen heitti moukarinsa lukemiin 51,25, joka voitti kaksi vuotta nuoremman kilpakumppaninsa Inka Hasasen lähes kymmenellä metrillä.

ABC-seurakisan tulokset

M 100 m: (-1,9): 1) Viljami Kaasalainen MikkKV 10,73, 2) Juho Siikilä MikkKV 14,00, Petteri Soini MikkKV DNS.

M 1000 m: 1) Jussi Hyytiäinen MikkKV 2.48,84, 2) Hannes Hyytiäinen MikkKV 2.49,21, 3) Jari Huovinen JoensKa 2.52,35, 4) Antti Nisonen MikkKV 2.54,84, 5) Jarkko Rikkonen MikkKV 3.11,21.

M 1500 m ej: 1) Sami Maamela AnjLi 4.25,52, 2) Juho Siikilä MikkKV 5.37,92.

M Kuula: 1) Esa Dufva MikkKV 9,68.

P9 40 m: (+0,4): 1) Eeli Kurppa MikkKV 7,45, 2) Veikko Suikki JuvU 7,67, 3) Lenni-Jussi Ripatti PertPo 7,69, 4) Elias Ripatti MikkKV 7,77, 5) Jeremias Palhomaa HirvensU 8,57.

P9 1000 m: 1) Elias Ripatti MikkKV 4.22,53, 2) Jeremias Palhomaa HirvensU 5.47,91.

P9 Pituus: 1) Lenni-Jussi Ripatti PertPo 3,19, 2) Veikko Suikki JuvU 2,77, 3) Elias Ripatti MikkKV 2,55, 4) Eeli Kurppa MikkKV 2,45, 5) Jeremias Palhomaa HirvensU 2,25.

P9 Kuula: 1) Teo Hietalahti JuvU 7,82, 2) Veikko Suikki JuvU 4,05, 3) Jeremias Palhomaa HirvensU 3,51.

P11 60 m: (+1,0): 1) Leo Heimonen MikkKV 9,50, 2) Ville Viitakoski MikkKV 9,53, 3) Juho Tonteri MikkKV 9,58, 4) Oskari Kokko MikkKV 9,65.

P11 1000 m: 1) Ville Viitakoski MikkKV 3.18,23, 2) Lauri Alm MikkKV 4.05,04.

P11 60 m aj: (-1,1): 1) Oskari Kokko MikkKV 11,33, 2) Leo Heimonen MikkKV 11,68, 3) Ahti Suikki JuvU 12,23.

P11 Pituus: 1) Ville Viitakoski MikkKV 4,01, 2) Leo Heimonen MikkKV 3,84, 3) Lauri Alm MikkKV 3,20, Oskari Kokko MikkKV DNS.

P11 Kuula: 1) Leo Heimonen MikkKV 5,81, 2) Ville Viitakoski MikkKV 5,72.

P13 60 m: (+1,0): 1) Topi Taskinen MikkKV 8,68.

P13 1000 m: Eetu Valtola MikkKV DNS.

P13 Pituus: 1) Topi Taskinen MikkKV 4,56, 2) Eetu Valtola MikkKV 3,45.

P13 Kuula: 1) Eetu Valtola MikkKV 5,68.

P15 1500 m ej: 1) Eetu Valtola MikkKV 5.33,32, 2) Vinski Malinen MikkKV 5.34,53.

P15 Kuula: 1) Veikka Lindqvist RistU 13,47, 2) Veeti Hietalahti JuvU 11,50, 3) Niilo Pöyry RistU 10,95, Väinö Lupala IFRaseb DNS.

M17 100 m: (NWND): 1) Olli Palmumaa ValkKa 12,58, Veikko Hirvonen SavonlRie DNS.

M17 Kuula: 1) Elias Pusa HIFK 13,92, 2) Joonas Pulkkinen RiU 12,42.

M70 Kuula: 1) Pentti Montonen MikkKV 11,08.

N 100 m: (-1,0): 1) Lotta Kirvesmies MikkKV 13,51.

N 1000 m: Kirsi Häyrynen MikkKV DNS.

N Moukari: 1) Emilia Olkkonen RistU 51,25, 2) Inka Hasanen JyväskKU 40,52.

T9 40 m: (+1,7): 1) Beata Sippel HIFK 7,25, 2) Meeri Lyytinen MikkKV 7,46, 3) Aamu Palhomaa HirvensU 7,68, 4) Hertta Malinen MikkKV 8,11.

T9 1000 m: 1) Iida Salin HaukivKi 4.19,64, 2) Lotta Lindholm SavonlRie 4.23,02, 3) Hertta Malinen MikkKV 4.33,55, 4) Aamu Palhomaa HirvensU 5.09,73.

T9 Pituus: 1) Iida Salin HaukivKi 3,18, 2) Beata Sippel HIFK 3,01, 3) Meeri Lyytinen MikkKV 2,98, 4) Aamu Palhomaa HirvensU 2,42, 5) Hertta Malinen MikkKV 2,40.

T9 Kuula: 1) Aamu Palhomaa HirvensU 4,51, 2) Lotta Lindholm SavonlRie 4,37, 3) Beata Sippel HIFK 4,05.

T11 60 m: (-2,2): 1) Veera Pöyry MikkKV 9,66, 2) Sani Vanhanen MikkKV 9,69, 3) Silja Valtola MikkKV 11,98, Neela Ombati MikkKV DNS.

T11 1000 m: 1) Silja Valtola MikkKV 3.52,54, 2) Fanni Malinen MikkKV 4.04,21, 3) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 4.09,98, 4) Siiri Lindholm SavonlRie 4.11,96.

T11 60 m aj: (0,0): 1) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 11,24, 2) Veera Pöyry MikkKV 11,96, 3) Siiri Lindholm SavonlRie 12,24.

T11 Pituus: 1) Neela Ombati MikkKV 4,01, 2) Veera Pöyry MikkKV 3,91, 3) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 3,72, 4) Sani Vanhanen MikkKV 3,55, 5) Fanni Malinen MikkKV 3,15.

T11 Kuula: 1) Veera Pöyry MikkKV 7,44, 2) Siiri Lindholm SavonlRie 7,21, 3) Silja Valtola MikkKV 4,99.

T13 60 m: (+1,3): 1) Lotta Häkkänen MikkKV 8,93, 2) Aada Äikäs MikkKV 8,95, 3) Sofia Kokko MikkKV 8,95, 4) Frilander Nelly HaukivKi 8,98, 5) Viivi Ripatti PertPo 9,56.

T13 1000 m: Selma Lupala IFRaseb DNS.

T13 60 m aj: (+0,1): 1) Aada Äikäs MikkKV 10,39, 2) Sofia Kokko MikkKV 10,48, 3) Lotta Häkkänen MikkKV 10,77.

T13 Pituus: 1) Lotta Häkkänen MikkKV 4,24, 2) Aada Äikäs MikkKV 4,10, 3) Sofia Kokko MikkKV 4,04, 4) Viivi Ripatti PertPo 3,26.

T15 100 m: 1) Aino Koskela RiihimKi 13,24, 2) Emmi Karjalainen MikkKV 14,01, 3) Ronja Mihailov MikkKV 14,09, 4) Janina Vanhanen MikkKV 14,55, 5) Eevi Immonen MikkKV 14,73, 6) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 14,95, 7) Noora Sihvonen KeskiUYU 15,19, 8) Jenna Taipale HeinI 15,30, Heljä Halonen MikkKV DNS, Amanda Asikainen MikkKV DNS, Saaga Attenberg MikkKV DNS, Aada Ombati MikkKV DNS. Erä 1 (+0,3): 1) Aino Koskela RiihimKi 13,24, 2) Emmi Karjalainen MikkKV 14,01, 3) Eevi Immonen MikkKV 14,73, 4) Jenna Taipale HeinI 15,30, Amanda Asikainen MikkKV DNS, Saaga Attenberg MikkKV DNS, Erä 2 (-1,6): 1) Ronja Mihailov MikkKV 14,09, 2) Janina Vanhanen MikkKV 14,55, 3) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 14,95, 4) Noora Sihvonen KeskiUYU 15,19, Heljä Halonen MikkKV DNS, Aada Ombati MikkKV DNS.

T15 1500 m ej: 1) Saaga Attenberg MikkKV 5.26,68, 2) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 5.45,53, 3) Neela Ombati MikkKV 5.58,36, 4) Jenna Taipale HeinI 7.05,31, Saimi Lupala IFRaseb DNS, Aada Ombati MikkKV DNS.

T15 Kolmiloikka: 1) Aino Koskela RiihimKi 10,82, 2) Heljä Halonen MikkKV 10,54, 3) Eevi Immonen MikkKV 10,23, 4) Noora Sihvonen KeskiUYU 10,20, 5) Ronja Mihailov MikkKV 9,52.

T15 Kuula: 1) Aino Koskela RiihimKi 9,97, 2) Emmi Karjalainen MikkKV 7,17, 3) Amanda Asikainen MikkKV 5,66.

N17 100 m: (-1,0): 1) Liina Mäkelä MikkKV 13,22, 2) Mimmi Ahonen PuumVi 13,72, 3) Emmi Uusitalo KarkkPo 13,95, 4) Aada Miskala MikkKV 15,85.

N17 Kuula: 1) Noora Laakso JuvU 12,57, 2) Emmi Uusitalo KarkkPo 11,76, 3) Jessica Kähärä MikkKV 11,17, 4) Inka Puumalainen MikkKV 10,39, 5) Aada Miskala MikkKV 5,46.

N60 100 m: (+0,3): 1) Maarit Varis HKV 18,78.

N60 Kolmiloikka: 1) Maarit Varis HKV 6,28.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset