MiPK:lle maalivahtivalmentaja Brasiliasta – Suomen kentiltä tuttu Dennys Rodrigues luotsaa myös junnuja

Dennys Rodrigues vastaa koko seuran maalivahtivalmennuksesta.

Jaakko Avikainen

Mikkelin Pallo-Kissojen valmennusjohto vahvistuu maalivahtivalmentajalla.
Mikkelin Pallo-Kissojen valmennusjohto vahvistuu maalivahtivalmentajalla.

Mikkelin Pallo-Kissat on värvännyt maalivahtivalmentajakseen Dennys Rodriguesin. Rodrigues kehittää koko seuran maalivahtivalmennusta ja toimii osana Kakkosessa pelaavan edustusjoukkueen valmennustiimiä.

Rodrigues toimii myös MiPK:n P16–P17-joukkueiden vastuuvalmentajana. MiPK:n päävalmentajana toimii brasilainen Ozeias "Ossi" Graciano.

– Uskon, että tällä Brasilia–Suomi-sekoituksella uudet pelaajat oppivat paljon uutta siitä mitä jalkapallo voi olla ja miten pelaajat voivat käyttää kaikkia parhaita ominaisuuksiaan, Rodrigues toteaa MiPK:n tiedotteessa.

Rodrigues, 42, on tuttu Suomen kentiltä myös pelaajana. MiPK:ssa valmentajana aiemmin toiminut Rafael ja Rodrigues ovat lapsuudenystäviä, ja Rafaelin avulla Rodrigues löysi pelipaikan AC Oulusta. Oulun paidassa Rodrigues pelasi kolme kautta, joista kaksi Ykkösessä ja yhden Veikkausliigaa.

Rodrigues palasi Suomeen kausiksi 2016–2018 Oulun Palloseuraan ja on toiminut viime vuodet Oulussa valmennustehtävissä.