Tilaajalle

Mestareita, mitalisteja, ennätyksiä ja yllätyksiäkin — Seitsemän kuvaa Mikkelin seudun urheiluvuodesta 2018

Vuosi 2018 toi Mikkelin seudulle SM-mitaleja ja kaksi nuorten maailmanmestariakin, kun Mikko Kokkonen ja Leevi Aaltonen juhlivat MM-kultaa pikkuleijonissa. Mäntyharjun menestystamma Ranch Kelly nousi ravivuoden suureksi tähdeksi. Vuoden uutispommi jysähti kuitenkin jo keväällä.

Mari Koukkula

Jääkiekon maailmanmestaruus sykähdyttää suomalaista urheilukansaa, tuli se sitten aikuisissa tai nuoremmissa ikäluokissa. KalPassa pelaava Jukurit-kasvatti Leevi Aaltonen ja Jukureissa läpimurron SM-liigaan tehnyt Mikko Kokkonen olivat voittamassa alle 18-vuotiaiden MM-kultaa Venäjän Tsheljabinskissä. Pikkuleijonatvoitti kaikki turnauksen ottelunsa.
Jääkiekon maailmanmestaruus sykähdyttää suomalaista urheilukansaa, tuli se sitten aikuisissa tai nuoremmissa ikäluokissa. KalPassa pelaava Jukurit-kasvatti Leevi Aaltonen ja Jukureissa läpimurron SM-liigaan tehnyt Mikko Kokkonen olivat voittamassa alle 18-vuotiaiden MM-kultaa Venäjän Tsheljabinskissä. Pikkuleijonatvoitti kaikki turnauksen ottelunsa.

Kai Skyttä

Mikkelin Kampparit oli parhaimmillaan kevään ratkaisupeleissä. Mikkeliläiset etenivät loppuotteluun, mutta kautta suvereenisti hallinnut Veiterä oli Lappeenrannan Kisapuistossa vahvempi niukasti maalein 3—2. Hopea oli jo Kampparien kuudes SM-mitali sitten vuoden 2011. Seuran P17- ja P15-juniorit voittivat keväällä Suomen mestaruudet.
Mikkelin Kampparit oli parhaimmillaan kevään ratkaisupeleissä. Mikkeliläiset etenivät loppuotteluun, mutta kautta suvereenisti hallinnut Veiterä oli Lappeenrannan Kisapuistossa vahvempi niukasti maalein 3—2. Hopea oli jo Kampparien kuudes SM-mitali sitten vuoden 2011. Seuran P17- ja P15-juniorit voittivat keväällä Suomen mestaruudet.