Jyri Paasosesta Mikkelin Kissojen uusi puheenjohtaja

Arto Seppälän pesti seurapomona oli vuoden mittainen. Paasonen on seuran entinen pelaaja.

Vesa Vuorela

Mikkeli-turnaus on Mikkelin Kissojen vuosittain järjestämä turnaus. Viime kesänä MiKi ja Viljami Kontio kohtasivat Ylämyllyn yllätyksen.
Mikkeli-turnaus on Mikkelin Kissojen vuosittain järjestämä turnaus. Viime kesänä MiKi ja Viljami Kontio kohtasivat Ylämyllyn yllätyksen.

Jalkapallo. Kakkosessa Mikkelin Pallo-Kissojen nimellä pelaavien Mikkelin Kissojen puheenjohtaja vaihtuu. Mikkelin Kissat ry:n nokkamieheksi on valittu seuran entinen pelaaja Jyri Paasonen. Paasonen on turvallisuusalan yrittäjä ja tutkija.

— Minulla oli alunperinkin sovittuna vuoden pesti. Kaupungin hommat ovat vieneet sen verran aikaa, että seuratyö on jäänyt syksyllä vähemmälle. Uudet tekijät ovat erittäin innostuneita, väistyvä puheenjohtaja Arto Seppälä sanoo.

Seppälä (sd.) on myös Mikkelin kaupunginhallituksen puheenjohtaja.

MiKin hallitus uudistuu muutenkin. Varapuheenjohtajaksi valittiin seuran toinen ex-pelaaja Jarmo Akkanen ja sihteeriksi valittiin Mari Ekmark. Hallituksessa jatkvat Anja Miettunen, Tuomas Väisänen, Ari Matilainen ja Olli Pyrhönen.