Kaulaa jo kahdeksan pistettä — MP kruunasi juhlaviikonlopun kotivoitolla

MP:n edustusjoukkue kuorrutti seuran 90-vuotisjuhlaviikonlopun näyttävällä kotivoitolla lahtelaisista.

Jaakko Avikainen

MP juhli myös kentällä. Reipas kaatui 3—0, joten sinipaidat jatkavat vahvasti Kakkosen A-lohkon kärjessä.
MP juhli myös kentällä. Reipas kaatui 3—0, joten sinipaidat jatkavat vahvasti Kakkosen A-lohkon kärjessä.

Viikonloppuna 90-vuotista taivaltaan juhlinut Mikkelin Palloilijat sai poikkeukselliseen lauantaiseen kotipeliinsä täydellisen näytöksen juhlaväelle.

Seuran menestyksien vuosien mitalistit, Suomen cupin voittajat ja muutkin runsaasta 1300 katsojasta näkivät kotivoiton Lahden Reippaan kustannuksella maalein 3–0 (1–0).

Päästetyissä maaleissamme näkyy isosti se, kuinka hyvä veskari Sammy on. — Janne Wilkman

Päivä oli MP:lle oikeastaan enemmän kuin kolmen pisteen arvoinen. Kakkosen A-lohkon kakkosena oleva Jippo juuttui JäPSin isäntänä maalittomaan tasapeliin, joten MP:n etumatka nousutaistelussa on jo kahdeksan pistettä.

— Nyt tuntuu jo tosi hyvältä kaulalta. Onneksi Sammy (Ndjock) pelasi maalilla todella loistavan ottelun. Häneltä vaadittiin kaksi tai kolme aivan huippupelastusta, korosti voittomaalin 30. minuutilla laukonut jyväskyläläinen Janne Kuhmonen, 25.

Hulina ei häirinnyt

Juhlapelit tuppaavat menemään usein kotijoukkueella heikosti kaikenlaisen hulinan takia, mutta MP:n tapauksessa nykyjoukkueessa oli mukana vähemmän seuran historiassa kovin syvästi mukana olevia.

Kauden kolmannen maalinsa tehnyt Kuhmonen laukoi verkon tötterölle maalinedustan ruuhkan jälkeisestä irtopallosta. Joukkueen duunariosastoon kuuluva Kuhmonen onnistui maalinteossa myös vieraspelissä Lahdessa Reipasta vastaan.

— Denis tiputti siinä pallon hienosti minulle. Harjoituspeleissä maaleja tuli vielä ihan hyvin, mutta turhan hiljaistahan sillä osastolla on muuten ollut, hymähti kaudella 2016 FC Vaajakosken väreissä viisi kakkosen tason maalia paukuttanut Kuhmonen.

Lucas dos Santosin pelikiellon takia kärkimieheksi avauskokoonpanoon päässyt Denis loukkasi jalkaansa hieman, mutta muutenkin MP:llä oli valoisa päivä. Kenenkään varoitustilillekään ei tullut lisämerkintää.

Ndjock näytti tasonsa

Maalivahti Njdockin muutaman tolpan vierestä pelastaman laukauksen jälkeen MP varmisteli täyden kolmen pisteen potin Denisin tämän vaihdosta 73. minuutilla korvanneen Juuso Liukkosen osumilla. Denis teki kauden kuudennen ja Liukkonen kolmannen maalinsa.

— Erohan (Jippoon) näyttää tietysti hyvältä, mutta edelleen on syytä keskittää fokus vain omaan tekemiseemme. Nyt pelin alku oli nihkeä, kun Reipas oli kieltämättä alkuun joukkueista pirteämpi. Onneksi saimme avausmaalin ennen taukoa. Sen jälkeen oli helpompi yrittää ottaa keskikenttä haltuun kolmella keskipelaajalla, kommentoi MP:n valmentaja Janne Wilkman.

— Päästetyissä maaleissamme näkyy isosti se, kuinka hyvä veskari Sammy on, Wilkman painotti.

Kahden maalin johtotilanteessa kentälle pääsi kauden kolmatta kertaa vaihdosta mäntyharjulaiskasvatti Niila Forsell, jolle on kertynyt kakkosen peliminuutteja puolen tunnin verran.

Näin pelattiin

Maalit: 30. Janne Kuhmonen 1—0, 57. Denis 2—0, 83. Juuso Liukkonen 3—0.

Kokoonpanot: MP: Sammy Ndjock; Jiri Haikonen, Reetu Räsänen, Vincent Bikana, Matti Kohonen; Antti-Ville Räisänen (80. Niila Forsell), Felipe Mello; Joonas Nissinen, Benno Hanslian (46. Juuso Tarvainen), Janne Kuhmonen; Denis (73. Juuso Liukkonen). Reipas: Roope Järvinen; Roope Suonio (v, 85. Mikko Juven), Eero Karjalainen, Markus Hietala, Lassi Forss; Miska Verkko, Kasperi Heinonen, Riku Heini, Roni Rinne (55. Markus Prami); Irfan Sadik, Sakari Jokinen (73. Eetu Sassila).

Erotuomarit: Joona Kontinen (Lauri Kurki, Sauli Bai).

Yleisöä: 1343.

Luetuimmat